Профілактика грипу та ГРЗ

У зв’язку з можливим різким зростанням захворюваності в осінньо - зимовий період та навесні на гострі респіраторні захворювання та грип дуже важливо, щоб кожна людина була ознайомлена з заходами профілактики цих захворювань.

Велика кількість різновидів вірусів (сезоного грипу типа А і В, пташиного, свинячого, парагрипу, рино- та реовірусів, збудників аденовірусної інфекції та ін.) створює можливість виникнення нового захворювання у людини, яка щойно перехворіла.

У більшості випадків гострі респіраторні захворювання зумовлені вірусною інфекцією (ГРВІ). Визначити причину захворюваності (вірусне або бактеріологічне) допомагає загальний аналіз крові та вірусологічні дослідження.

Зазвичай дані інфекції поширюються повітряно - краплинним, повітряно - пиловим шляхом (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані 2 метрів). Враховуючи стійкість нових вірусів у навколишньому середовищі, потрібно пам’ятати про можливе інфікування і через предмети особистого та загального використання.

Клінічний перебіг інфекцій схожий. Від моменту інфікування до появи первинних ознак захворювання проходить від декількох годин до декількох днів. Характерними первинними клінічними ознаками є нежить, печія в роті, головний та м’язовий біль, підвищення температури тіла.

Хворих на неускладнені грип та ГРЗ лікують в домашніх умовах. Госпіталізації підлягають хворі на важкі та ускладнені форми захворювання, а також особи з організованих колективів.

Не займайтесь самолікуванням, воно приносить велику шкоду. Необхідне лікування може назначити хворому тільки лікар.

Грип дуже підступне своїми ускладненнями захворювання. Ці ускладнення іноді бувають більш загрозливими для здоров’я хворого, ніж сам грип.

До найбільш частих ускладнень грипу відносяться запалення легень, плеврит, він також може спричинити загострення вже існуючих захворювань (туберкульоз, серцево-судинні захворювання).

При перших ознаках захворюваності хворого треба помістити в окрему кімнату, або відгородити від іншої частини кімнати ширмою, простирадлом, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни, викликати лікаря. 3-4 рази на день приміщення, в якому знаходиться хворий, необхідно провітрювати, прибирання слід проводити тільки вологим засобом. Посуд та предмети догляду за хворим кип’ятити чи обливати окропом.

Хворому корисне тепле пиття: чай з лимоном, соки, киселі, вживати мед, цибулю, часник.

Члени сім’ї, які доглядають хворого, повинні закривати ніс і рот маскою із 4-5 шарів марлі. Маску декілька разів на день прасувати гарячою праскою.

Як попередити зараження грипом?

  • уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
  • обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
  • часто провітрювати приміщення;
  • часто мити руки з милом протягом 20 секунд;
  • уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
  • якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від нього на відстані не менше двох метрів;
  • уникати переохолодження;
  • повинно бути повноцінне вітамінізоване харчування.

Для запобігання захворювання на грип, особливо в осіб із проліченими захворюваннями, з груп ризику, осіб похилого віку широко використовується щорічна вакцинація проти вірусу грипу вакцинами, дозволеними для використання в аптечній мережі України.

Вакцинація проводиться в спеціально обладнаних кабінетах щеплень лікувальних закладів міста.

Завідувач ІІІ терапевтичним
відділення поліклініки МЛ №2
Г.Ф. Стомахіна

Грип - це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. У побуті грипом часто називають будь - яку застуду, що не є вірно, тому що, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть бути викликані багатьма іншими (аденовіруси, риновіруси). Симптоми, які викликаються цими збудниками дуже схожі. Тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу ГРВІ - гострих респіраторних вірусних інфекцій. З цієї ж причини точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби опираючись лише на дані огляду хворого не можливо. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики, які нажаль, не завжди доступні.

Враховуючи ситуацію минулого епідемічного сезону ВООЗ прогнозує в сезон 2012-2013рр. в Україні переважну циркуляцію вірусів грипу A (H1N1), а саме штаму А(California/7/2009) рс1т09-подібний вірус, а також вірусів A(H3N2)/Victoria/361/2011 подібний вірус та B/Wisconsin/l/2010-like вірусу (Ямагата лінії).

Найбільш сприятливі до вірусів грипу та ГРВІ діти, особливо до 2-х років, люди похилого віку та особи з хронічними системними захворюваннями. Також до групи ризику відносяться медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі, які мають широке коло професійних контактів.

Початок захворювання гострий. Основні симптоми захворювання: загальна слабкість, сильний головний біль, біль в очах, ломота в попереку та інших м’язах, порушення сну. На 2-3-ю добу з’являються нежить, закладеність носа, біль в грудях, сухий кашель. При легкому перебігу хворий може лікуватися дома, але обов’язково під наглядом лікаря. Вчасне звернення до лікаря за допомогою вбереже Вас від ускладнень та дасть надію на повне одужання.

Основним і дієвим заходом у профілактиці грипу на даний час і надалі є вакцинація. Найкращий час для проведення вакцинації - напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Відповідно наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Календар профілактичних щеплень в Україні» щеплення проти грипу відносяться до категорії рекомендованих, вакцинація проводиться за кошти місцевого бюджету і підприємств, що зацікавлені в збереженні здоров’я працівників та особистого бажання осіб, які вакцинуються за власні кошти. Рекомендований рівень охоплення вакцинопрофілактикою проти грипу повинен складати не менше 20% населення території.

Державну реєстрацію та дозвіл для використання в Україні отримали наступні вакцини:

1. ІНФЛУВАК® / INFLUVAC® Вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразових шприцах №1 або №10, виробництва Abbott Biologicals В.V., Нідерланди, сертифікат про державну реєстрацію № 121/11-300200000 від 21.07.2011 p.;

2. Інтанза 15 / Інтанза 9 (Intanza 15 / Intanza 9) Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій по 0,1 мл (1 доза) в одноразових шприцах з мікроінжектором № 10 та № 20, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, сертифікат про державну реєстрацію № 851/11-300200000 від 08.08.2012 р.;

3. FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™ Інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразовому шприці №1, №10, №20; по 0,5 мл в ампулах скляних № 10, № 50 та №100; по 5 мл у мультидозових флаконах № 10, № 20 та № 50, виробництва GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина, сертифікат про державну реєстрацію № 122/08-300200000 від 05.10.2011р.

Для попередження захворювання слід дотримуватися простих правил :

- часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці;

- в період підвищення захворюваності на грип та ГРВІ обмежити відвідування місць великого скупчення людей;

- при чханні та кашлі прикривати рот та ніс хустинкою або одноразовими серветками, не торкатися брудними руками обличчя;

- часто провітрювати приміщення - по 15-20хв. Через кожні 2 години, проводити вологе прибирання не менше 2-х разів на день;

- уникати переохолодження, слідкувати за сухістю взуття та натільної білизни. Якщо відчуваєте себе хворим, викликайте лікаря та залишайтеся вдома, Не займайтесь самолікуванням! Захворюванню дешевше і легше запобігти аніж його лікувати потім!

Балановська Т.М. Зав. епідвідділом, лікар-епідеміолог

Захворювань на грип в сезоні 2012-2013 років поки що не зареєстровано, захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції залишається на рівні передепідемічного періоду сезону. Епідемічний поріг за тиждень склав 78,0, без перевищення (захворіло 1526 осіб, з них 1251 дитина – 82 відсотки, захворівші в основному діти дошкільного віку від 0 до 4-х років).

Грип – найбільш поширене гостре респіраторне вірусне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом та призводить до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової та ендокринної систем.

За прогнозом науковців, цьогорічні штами: А /Каліфорнія/7/2009(H1N1), А/Вікторія/361/2011(H3N2), В/Вісконсін/1/2010 будуть циркулювати серед населення, викликаючи такі симптоми, як раптове підвищення температури тіла більше 380С, біль в горлі, головний біль, нежить, кашель, затруднене дихання, біль у м’язах, інколи блювання та діарею без підвищення температури.

Всім керівникам підприємств, закладів та установ міста необхідно працювати в даний час згідно з планами протигрипозних заходів на сезон 2012-2013 років, передепідемічного періоду з підготовкою до епідемічного періоду. Основним заходом профілактики грипу є вакцинація населення проти грипу, яку необхідно провести в жовтні, листопаді місяцях. Вакцину проти грипу можна придбати в аптеці «Здравиця» по вул. Яр. Мудрого, 26, тел. 34-18-54. Профілактичні щеплення проводяться в кабінетах щеплень міських лікарень №1, №2, поліклініки загальної практики сімейної медицини та в міській дитячій поліклініці.

Нагадую! Щеплені проти грипу навіть в разі захворювання хворіють набагато легше і без ускладнень.

Ні в якому разі не слід допускати переохолодження організму. В цьому вам допоможе забезпечення необхідного температурного режиму в житлових приміщеннях, на підприємствах, в дитячих, освітніх, лікувально-профілактичних установах та закладах, в транспортних засобах та на інших об’єктах незалежно від форм власності.

Також в попередженні переохолодження організму допоможе загартовування.

Серед основних заходів профілактики захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції є своєчасне запровадження посиленого протиепідемічного режиму з забезпеченням дезінфекційних заходів на підприємствах, в закладах і установах в разі ускладнення епідситуації. Тому саме зараз необхідно створити запас миючих, дезінфекційних засобів, антисептиків.

Слід подбати про захист від попадання збудників захворювання на грип та ГРВІ у верхні дихальні шляхи, запастись масками, оксоліновою маззю для змазування носових ходів перед виходом з дому, тощо.

Необхідно зміцнити імунітет організму, в першу чергу дітям, особам похилого віку та іншим особам, що відносяться до груп ризику щодо захворювань верхніх дихальних шляхів.

Керівникам дитячих навчальних закладів, шкіл разом з медичними працівниками слід організувати з метою профілактики грипу та ГРВІ проведення належних ранкових фільтрів для своєчасної ізоляції захворівших дітей на грип та ГРВІ. При виявленні захворівших або з підозрою на захворювання дітей слід відправити додому та надати активні виклики лікаря.

Необхідно організувати належну санітарно-освітню роботу з грипу та ГРВІ всіма доступними методами (написання диктантів згідно із запропонованими текстами, проведення лекцій, бесід, оформлення санітарних бюлетенів, куточків та інше).

Особливо важливим заходом профілактики грипу серед дітей є встановлення своєчасного належного контролю за відвідуваннями дітьми навчальних та освітніх закладів з проведенням протиепідемічних заходів в разі погіршення відвідуваності по причині захворювань.

Госпіталізацію хворих (з підозрою) на грип та ГРВІ передбачено здійснювати в територіальне медичне об’єднання (ТМО), на випадок виявлення масових захворювань перепрофілюються відділення міської лікарні №1.

Лікування хворих з тяжкими формами захворювання передбачено в палаті інтенсивної терапії ТМО з 3-а ліжками і оснащеної апаратами для штучного дихання, в т.ч. 2-а для дітей та іншим необхідним обладнанням. Таких хворих передбачено лікувати і у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії міської лікарні №1 з 6-а ліжками, оснащеного 4-а апаратами для штучного дихання та іншим обладнанням.

З наближенням епідемічного періоду, щоб не захворіти на грип, потрібно:

1. Перед виходом із дому змастити носові ходи оксоліновою маззю, вазеліном або соняшниковою олією, а при поверненні додому ретельно прочистити ніс та прополоскати рот кип’яченою водою.

2. Мити руки з милом якомога частіше та ретельніше, ні в якому разі не слід торкатися очей, носа, рота немитими руками.

3. Обмежити відвідування місць великого скупчення людей (концерти, кіно, тощо), при відвідуванні магазинів та користуванні громадським транспортом вдягати маску (респіратор), уникати рукостискань, поцілунків, обійм.

4. Дотримуватись теплового режиму в приміщеннях, проводити якомога частіше вологе прибирання з провітрюванням приміщень для перебування людей.

Вкотре нагадую, запам’ятайте!

Найкраща профілактика грипу на сьогодні - це вакцинація! Якщо ж, незважаючи на профілактичні заходи, вам не вдалося уникнути захворювання на грип, обов’язково викликайте лікаря, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням.

Тож будьте обачливі, бережіть своє здоров’я!

Лікар-епідеміолог
ДЗ «Білоцерківська міськСЕС» МОЗ
З.А. Поліщук

Кiлькiсть переглядiв: 498

Коментарi