/Files/images/energozberejennya/економія електроенергії.jpg
З початку 2011 року електроенергія для абсолютної більшості споживачів подорожчала на 15 % і на 45% на обсяг споживання понад 150 кВт/годин на місяць, і понад 250 кВт/годин на місяць для будинків, у яких використовуються кухонні електроплити й електроопалювальні установки. Таким чином, у більшості споживачів з’явилося бажання не тільки заощадити електроенергію, яка різко подорожчала, але й укластися в обсяг споживання з низькою вартістю електроенергії.
Розглянемо способи економії електроенергії, які пов’язані з мінімальним дискомфортом для споживача, тобто намагатися заощаджувати ту електроенергію, яка витрачається практично впусту.
Загальний підхід до економії
Щоб економія була раціональною й ефективною слід, насамперед, зосередитися на енергоємних приладах у будинку. Для цього необхідно проаналізувати таблицю 1, де представлене середнє споживання електроенергії деякими приладами. Звичайно, споживання буде сильно відрізнятися залежно від індивідуальних потреб кожного мешканця, але в цілому можна отримати загальне уявлення, які прилади споживають особливо багато електроенергії.
Так, з таблиці можна зробити висновок, що, наприклад, заміна старого телевізора з кінескопом на новий із пласким екраном не тільки підвищить зручність перегляду, але й заощадить близько 19 кВт/годин на місяць, а при роботі телевізора більше 4 годин на день – ще більше.

Електроприлад

кВт/годин

Електроприлад

кВт/годин

Бойлер або проточний нагрівач

90

Лампочка розжарювання 75 Вт

13,5

Електроплита

65

Пилосос

7

Мікрохвильова піч

40

Ноутбук

6

Телевізор з кінескопом

35

Електрочайник

6

Посудомийна машина

32

Dvd-Програвач

3,5

Комп’ютер із рідкокристалічним монітором

19

Люмінесцентна лампочка 18 Вт

3,5

Телевізор із рідкокристалічним монітором

16

Праска

1,5

Холодильник, клас А

15

Фен

1,2

Пральна машина-автомат

14

Електробритва

0,25

Використання сонячного водонагрівача
Підігрів води для побутових потреб – найсерйозніша стаття споживання енергії після опалення. Витрати енергії на гаряче водопостачання можуть бути такими самими, як витрати електроенергії на усі інші прилади. Тому використання безкоштовної енергії сонця для підігріву води, навіть найпростішими сонячними нагрівачами, приведе до економії більше 30 кВт/годин на місяць на одну людину.
Оптимальне використання електроплити
Електрична плита на повному режимі нагрівання має потужність від 1500 до 2500 Вт на одну конфорку. Тому навіть невелике збільшення ефективності використання призведе до значної економії. Для ефективного нагрівання використовуйте посуд із пласким дном і кришкою, а також посуд, розміри якого відповідають розмірам нагрівальної поверхні. Усе це дозволяє уникнути даремних витрат тепла.
Конфорка електроплити розігрівається із затримкою. Особливо це властиво для електроплит з керамічною нагрівальною поверхнею. Це значить, що якщо забрати посуд відразу після вимикання електроплити, то запасене тепло в нагрівальних елементах буде дарма гріти повітря. Для запобігання цього використовуйте нагріту, але вимкнену поверхню для приготування їжі. Тобто виключайте електроплиту на кілька хвилин раніше, ніж зазвичай. Це дозволить заощадити в середньому 3–4 кВт/годин на місяць.
Використання електрочайника замість електроплити для
Якщо певний обсяг води нагрівати електрочайником і на електроплиті однакової потужності, то навіть повністю розігріта електроплита нагріє воду до кипіння приблизно на 20% повільніше. Все тому, що в електрочайнику корисний ККД вище. Тому використання електрочайника для доведення води до кипіння заощадить близько 1,5–2 кВт/годин. До того ж це ще й прискорить приготування їжі.
Використання електрочайника замість мікрохвильової печі для кип’ятіння води
Мікрохвильова піч зручна для розігріву, але корисний ККД у неї ще менший, ніж у електричної плити. Тому якщо Ви вирішили щось зварити в мікрохвильовій печі, кип’яток для цього найкраще приготувати за допомогою електрочайника. При щоденному варінні в мікрохвильовій печі це заощадить 3-4 кВт/годин.
Кип’ятіння лише необхідної кількості води в електрочайнику
При використанні електрочайника потрібно намагатися заливати в нього обсяг води рівно такий, який вам необхідний. Той кип’яток, який ви не використали, просто охолоне, а значить енергія, витрачена на його приготування, пропала впусту. По цій же причині, маленькі за обсягом електрочайники вигідніше великих електрочайників при кип’ятінні невеликої кількості води. Це дозволяє заощадити близько 2 кВт/годин за місяць для однієї людини.
Оптимальне розміщення холодильника
Холодильник, як апарат для генерації холоду, дуже не любить тепло. Тому вкрай не бажано розміщувати холодильник, а особливо його задню частину з радіатором, поблизу опалювальних нагрівальних приладів, під прямими сонячними променями або біля південної стіни. Усе це призводить до поганого охолодження холодоагенту в конденсаторі й збільшення часу роботи холодильника. Розміщення сучасного холодильника на відстані від джерел тепла заощадить 4-5 кВт/годин, а при використанні старих холодильників — ще більше. Також велика кількість намерзлого льоду в морозилці холодильника збільшує витрати електроенергії для його роботи.
Розморожування холодильника
Для старих холодильників актуальна проблема намерзання льоду на дверях морозильника, що призводить до збільшення часу роботи холодильника. Точно так само впливає погана герметичність дверей морозильника. Враховуючи низьку ефективність старих холодильників, часте й своєчасне видалення льоду, а також своєчасна заміна ущільнювача дверцят морозильників, дозволить заощадити до 6–7 кВт/годин.
Відключення побутової техніки від мережі
Складна побутова техніка, така як: телевізор, аудіотехніка, мікрохвильова піч і ін. – при вимиканні не від’єднуються від мережі повністю й у режимі очікування завжди споживають певну кількість електроенергії.
Економічний режим прання
Пральна машина перед пранням підігріває воду, і як ми вже знаємо, нагрів води – це дуже енерговитратна операція. У зв’язку із чим, можна значно скоротити споживання електроенергії пральною машиною, якщо вибирати режим з мінімально необхідною температурою води. Так, можна відсортувати речі по ступеню забруднення, далі для речей з невеликим забрудненням задати режим прання 40 градусів, а для іншого 60 градусів, замість 80. Це дозволить знизити споживання електроенергії з середнього показника 14 кВт/годин до 9 кВт/годин на місяць.
Своєчасна заміна фільтрів пилососа
Згідно з таблицею 1 пилосос споживає за місяць при прибиранні раз на тиждень 7 кВт/годин. Це відносно невеликий показник, але йдеться тільки про пилососи з незабитим фільтром. Якщо ж фільтр після граничного заповнення не чистити або не замінити (для одноразових), то це сильно послаблює всмоктування, а значить, збільшує необхідний час для збирання. Своєчасне очищення фільтрів дозволить не тільки зробити прибирання пилососом швидким і якісним, але й заощадить близько 2 кВт/годин на місяць.
Використання енергозберігаючих ламп
Багатьох споживачів відлякує висока ціна на енергозберігаючі лампи, яка буває до 30-40 гривень. Споживачі вважають, що вони себе не окуплять. Але такий підхід був правильним лише поки ціна на електроенергію була досить низькою.
Встановлення лічильників багатотарифного обліку електроенергії
Багатотарифний лічильник рахує електроенергію не просто по кількості спожитих кВт/годин, а з поправкою на встановлені коефіцієнти залежно від часу доби споживання. Використання багатотарифного обліку — це той рідкісний випадок, коли збігаються інтереси споживачів, які можуть заощаджувати кошти й генеруючих компаній, яким багатотарифне споживання дозволяє знизити навантаження на електромережі, а також зменшити резервні потужності.
Очевидно, що тризонний тариф вигідний для будинків з електричним опаленням і використанням теплоакумуляторів, де споживання електроенергії на опалення набагато перевищує все побутове споживання.
Двозонний тариф вигідний усім споживачам, які можуть при його використанні включати енергоємні прилади, наприклад, бойлер, посудомийну й пральну машини під час дії дешевого «нічного тарифу». При цьому економія при використанні цих побутових приладів тільки вночі складе 36-37 кВт/годин на одну особу.

Джерело: http://energetyka.com.ua/energosberezhenie/160-ekonomiya-elektroenergiji-praktichni-sposobi

Кiлькiсть переглядiв: 230

Коментарi