Захорювання очей та їхня профілактика

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні на нашій планеті живе близько 37 мільйонів сліпих людей, ще 124 000 000 страждають від поганого зору. Фахівці прогнозують, що якщо не прийняти термінових заходів, то вже в 2020 році число сліпих зросте вдвічі, досягнувши 75 мільйонів. У нашій країні у кожного другого жителя є які-небудь порушення зору, причому проблеми зниження зору молодіють рік від року. Якщо в початковій школі порушення зору спостерігаються у 4% дітей, то до закінчення школи окуляри чи лінзи носять приблизно 40% учнів. Саме тому важливо не лише надавати допомогу тим, хто вже має проблеми із зором, необхідно серйозно займатися профілактикою та гігієною зору, застосовувати способи збереження зору людини. Адже з часом порушення можуть перерости у важкі ускладнення, такі як відшарування сітківки, глаукома, катаракта. Ці проблеми зору людини можна вирішити тільки за допомогою оперативного втручання.
Хоча більшість хвороб ока швидко минають завдяки лікуванню, однак вони потребують серйозного ставлення. Інфекції ока легко поширюються, тому дайте дитині власний рушник та серветки для обличчя, часто їх змінюйте. Протирайте очі серветками, застосовуючи для кожного ока іншу. Мийте дитині руки і стежте, щоб вона не терла очей, – так можна уникнути інфікування або його поширення.

Негайно реагуйте

Терміново викличте швидку допомогу, якщо дитина пошкодила око або після поранення погано бачить.

Блефарит

Що це?

Блефарит – це запалення країв повік, яка переважно вражає обидва ока. Багато дітей з лупою голови мають запалення повік.

Симптоми

· червоні повіки з лускою.

Що я можу зробити?

1. Розчиніть чайну ложку солі або питної солі у склянці теплої кип’яченої води і протирайте розчином дитині повіки. Перед і після цього помийте руки. Використовуйте чисту ватку для кожного ока зокрема. Робіть це двічі на день, однак кожного разу свіжим розчином.
2. Якщо у дитини лупа, то мийте їй волосся спеціальним шампунем проти лупи. Ним змивайте “шапочку немовляти” у немовлят.

Проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

· дитина має липкі очі;
· нема поліпшення після тижневого лікування вдома.

Що може зробити лікар?

Він може приписати крем для пом’якшення повік або мазь з антибіотиком.

Кон’юктивіт

Що це?

Кон’юктивіт або рожеве око, (оскільки слизова ока може порожевіти), – це запалення слизових оболонок очей та повік. Захворювання можуть спричинити бактерії або віруси (вірусне проходить легше). Якщо після сну повіки дитини зліплені гноєм, то у неї, очевидно, бактеріальний, а не вірусний кон’юктивіт.

Симптоми

· повнокрів’я ока;
· око ріже і болить;
· виділення гною;
· зліплені разом повіки після сну.

Що я можу зробити?

1. З’ясуйте, чи ці симптоми не зумовлені чимось іншим, крім кон’юктивіту. У дитини може бути алергія, наприклад сінна лихоманка, або ж просто порох чи вія потрапили їй в око. Якщо це алергія, то її очі можуть не тільки сльозити і свербіти, а й бути червоними і боліти.
2. Якщо Ви підозрюєте, що у дитини кон’юктивіт, то розчиніть чайну ложку солі в склянці теплої кип’яченої води і змочіть у розчині шматок вати. Протріть очі, застосовуючи чисту вату для кожного ока. Почніть з незараженого і витирайте від зовнішнього кутка до внутрішнього. До і після процедури мийте руки.
Проконсультуйтесь з лікарем, якщо підозрюєте, що у дитини кон’юктивіт, або якщо її очі почервоніли і болять.

Що може зробити лікар?

Лікар може приписати краплі або мазь з антибіотиком для лікування бактеріальної інфекції, які швидко допоможуть. Вірусний кон’юктивіт не потребує лікування. Триває кілька тижнів.

Ячмінь

Що це?

Ячмінь – це болюча, наповнена гноєм напухлість на верхній або нижній повіці ока, спричинена бактеріальним інфікуванням повік при коренях вій.

Симптоми

· червона болюча напухлість на повіці;
· згодом з’являється гнійний центр.

Проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

· ячмінь не минає через тиждень;
· напухла ціла повіка;
· шкіра навколо ока червоніє;
· у дитини також блефарит.

Що я можу зробити?

1. Змочіть ватку у гарячій воді, витисніть її й обережно прикладіть до ячменю, щоб прискорити його формування. Робіть так тричі на день 2-3 хв, доки ячмінь не прорве.
2. Коли ячмінь прорве, біль зменшиться. Легко змийте гній ваткою,замоченою в теплій кип’яченій воді. Набряк зменшиться.

Як поліпшити зір у дітей?

  1. Проблемі відновлення та збереження зору у дітей присвячено безліч досліджень, що проводяться лікарями-офтальмологами. Більшість з них сходяться на думці, що збереження зору - це комплексний процес, що включає в себе дотримання режиму, виконання спеціальних вправ, правильне харчування і т.д. Він вимагає системності і регулярності, тому батькам необхідно контролювати і направляти дану роботу.
  2. Перше, що необхідно дитині з поганим зором - це режим дня. Слід скласти його так, щоб залишався час і на прогулянки на свіжому повітрі, і на рухливі ігри. Не дозволяйте вашому чаду проводити за переглядом телевізора півдня. Якщо йому необхідно скористатися комп'ютером, стежте за освітленістю робочого місця, а також за тривалістю перебування за екраном монітора.
  3. Навчіть дитину правильно сидіти й стежити за положенням джерела світла. Необхідно, щоб поверхня зошита чи підручника була чітко видна. Ні в якому разі не дозволяйте дитині читати в лежачому положенні, тому що навантаження на очі збільшується в кілька разів.
  4. Важливо приділити увагу і харчуванню дитини. Як правило, погіршення зору особливо часто виникає в період різкого зростання, що відбувається у віці 10-12 років. Тому обов'язково включіть кальцій в раціон дитини, він не тільки зміцнює кістки, але й не дає деформуватися очному яблуку і сітківці. Крім того, корисно вживати продукти, що містять вітамін С (журавлина, чорна смородина, шипшина), а також вітамін А (морква, чорниця) і Е (горіхи, соняшникове масло).
  5. Відмінно допомагає відновити зір у дітей комплекс спеціальних вправ для очей. Їх можна проводити навіть з малюками. Повторювати вправи потрібно по 3-4 рази на добу. Отже, спочатку попросіть дитину сильно примружитися на кілька секунд, а потім - відкрити очі. Повторювати цю процедуру потрібно 5-6 разів. Потім необхідно інтенсивно поморгати протягом 15-20 секунд. Завершити гімнастику можна масажем повік.
Кiлькiсть переглядiв: 626

Коментарi