Кожен з нас знає просту істину, яка говорить, що набагато легше уникнути хвороби, ніж витрачати сили на лікування. Однак як показує практика, далеко не всі живуть відповідно до цього девізу. Дуже часто ми починаємо метушитися і щось робити вже в той момент, коли хвороба повністю оволодіває нами і або переростає в хронічну, або приносить нестерпний біль.
Дуже часто ми чекаємо до останнього, сподіваючись на те, що хвороба пройде сама собою. Проте існує цілий ряд хвороб, які мало того, що не проходять самі, а ще й посилюють стан вашого організму, приносячи безліч проблем і неприємних симптомів. Плоскостопість як раз відноситься до такого типу хвороб.
Якщо ви періодично відчуваєте біль в спині під час ходьби, а також вас турбують неприємні відчуття в ногах після прогулянки, то вам варто серйозно задуматися над вашим здоров’ям. Навряд чи ці симптоми зможуть вас змусити звернутися до лікаря, і ви напевно подумаєте, що вся справа в проблемах зі спиною. Однак мало хто з нас знає, що біль в спині – це всього лише наслідок, і причина нездужання таїться в абсолютно іншому місці, а саме у ваших стопах.
З давніх часів людям відомо, що на людських стопах знаходиться велика кількість точок, що володіють зв’язком з внутрішніми органами. Цей факт дозволяє зробити простий висновок, що якщо у вас проблеми зі стопами, то це загрожує цілим рядом супутніх захворювань різного характеру. Лікарі рекомендують ретельно стежити за станом ваших стоп, бо здорові стопи забезпечують не тільки правильну ходу і поставу, але відсутність проблем з внутрішніми органами, а також здорові м’язи і суглоби. Від ваших стоп залежить стан усього організму цілком. Нездорове стан стоп призводить до зносу опорно-рухового апарату і несе за собою цілий ряд проблем.

Що таке плоскостопість?

Плоскостопість є найпоширенішим видом захворювання опорно-рухового апарату. Воно полягає в деформації стопи, що призводить до сплощення останньої. В результаті стопа всіма своїми точками торкається поверхні, що є відхиленням від норми.
Плоскостопість буває як вродженим, так і набутим. Причиною виникнення цієї хвороби може послужити образ трудової діяльності людини, що змушує постійно піднімати тяжкості, а також слабкість м’язів або зв’язок, травми або переломи, захворювання м’язів кінцівок.
До появи плоскостопості також може привести носіння незручного взуття, що володіє занадто пласкою підошвою, або надмірно вузької або широкої.
Головним фактором, який впливає на появу плоскостопості, є спадковість. Тому якщо у вас в роду були люди, які страждають плоскостопістю, то вам необхідно більш ретельно слідкувати за своїми стопами і регулярно звертатися до ортопеда.
Ортопедом називається лікар, що займається профілактикою, діагностикою, а також лікуванням захворювань кістково- м’язової системи. Уже на перших тижнях життя будь-яка дитина проходить обстеження в ортопеда, а згодом батьки щорічно приводять його на огляд. В обов’язки ортопеда входить спостереження за правильністю розвитку кінцівок дитини, її ходи, виявлення різних відхилень, таких як підвищений тонус м’язів і багатьох інших. Грамотний ортопед повинен вміти визначати наявність у дитини симптомів плоскостопості, а також давати грамотні рекомендації щодо виправлення ситуації, що склалася.

Плоскостопість у дітей

На жаль, визначити наявність плоскостопості у дитини на перших роках його життя практично неможливо. Дана можливість з’являється лише після досягнення дитиною п’ятирічного віку. Такі пізні терміни пояснюються тим, що на ранніх етапах життя форма стопи у дітей тільки починає формуватися під впливом ваги тіла. Цей процес є досить тривалим і займає кілька років.
Деякі батьки, намагаючись самостійно визначити наявність плоскостопості у своєї дитини, часто приходять до неправильних висновків. Якщо вам здається, що ви виявили у свого малюка плоскостопість, то не поспішайте засмучуватися. Треба враховувати той факт, що в ранньому віці абсолютно у всіх дітей стопи здаються плоскими. Це відбувається через наявність на поверхні стопи спеціальною жирового прошарку, що захищає кісткову основу.
Однак це не означає, що приводів для неспокою зовсім немає. Турботливі батьки зобов’язані ретельно стежити за тим, щоб стопи їхньої дитини формувалися правильно. Якщо розвиток опорно-рухового апарату протікає нормально, то приблизно до п’яти років життя у малюка вже можна буде спостерігати стопу правильної форми. На жаль трапляється і так, що в розвитку відбуваються різні відхилення, що призводить до такої проблеми як плоскостопість. Для запобігання цього неприємного явища фахівці рекомендують сеанси масажу і спеціальні вправи, спрямовані на нормалізацію розвитку стопи.
Звертаємо вашу увагу на те, що при відсутності плоскостопості великий палець ноги має утворювати одну пряму лінію з п’ятою.
Пацієнти, у яких відмічено плоскостопість, досить часто відбувається вростання нігтів. Також наявність плоскостопості може видавати стопа неправильної форми, а також злегка викривлені пальці ніг.
Одним із наслідків плоскостопості є виступаюча кісточка на великому пальці ноги.
Плоскостопість приводить до появи різних неприємних симптомів на кшталт «п’яткової шпори» або мозолів. Цей факт варто взяти на замітку людям, які мають проблемними ногами – можливо причина виникнення ваших численних мозолів криється зовсім не у вашій взуття, а в неправильній формі вашої стопи. З’ясувати це можна лише одним шляхом – відвідавши ортопеда.

Пам’ятайте, що звертатися до ортопеда ніколи не пізно, навіть якщо ваш вік досить літній. Рекомендуємо ознайомитися наведеними нижче ознаками проблемних стоп:
– стоптанность і зношеність вашого взуття з внутрішньої сторони;
– широкі розміри вашої стопи, не дозволяють влізти в улюблене взуття;
– постійне відчуття втоми в ногах при ходьбі;
– несподівано виникає відчуття незручності при носінні взуття на каблуках;
– поява набряклості, болю або судом в ногах;

Якщо які-небудь з цих ознак були виявлені у вас або, що ще важливіше, у вашої дитини, то негайно зверніться за допомогою до лікаря. Пам’ятайте, що плоскостопість набагато легше усунути в дитячому віці, коли скелет ще не повністю окостенел.

Чим небезпечна плоскостопість?

Багато людей помилково вважають, що плоскостопість не є серйозною хворобою, і нічого страшного в ній немає. Найчастіше плоскостопість розглядається лише як неприємний косметичний дефект і навіть не сприймається як захворювання. Більшість людей абсолютно байдуже ставляться не тільки проблем із власними стопами, але і з наявністю плоскостопості у своїх дітей. Таке ставлення є неприпустимим і непрощенним.
Дуже часто батьки, не усвідомлюючи всієї серйозності такого захворювання як плоскостопість, зовсім не прагнуть показати свою дитину лікареві. Їм здається, що ця хвороба не має яких-небудь негативним впливом на здоров’я їх дитини і ніяк не позначається на його самопочутті чи поведінці, тому вони вважають, що поспішати тут нікуди.
У такій ситуації необхідно, щоб кожен батько твердо знав про всю серйозність і небезпеку наслідків, до яких може привести плоскостопість у разі відсутності своєчасного вжиття заходів щодо його лікування. Плоскостопість загрожує ускладненнями і деформацією кісток стопи, а також численними хворобами, пов’язаними з опорно-руховим апаратом. За здавалося нешкідливістю плоскостопості ховаються такі недуги як радикуліт, хребетна грижа, артрит і остеохондроз.
Всі проблеми починаються з досить банальної втоми при ходьбі, що виникає незвично швидко і часто. Ми не надаємо великого значення цих симптомів, вважаючи, що їх можна просто перетерпіти, і ніяких серйозних наслідків вони за собою несуть. Однак коли ми розуміємо в чому справа і поспішаємо виправити ситуацію, то часто виявляється вже надто пізно.
Плоскостопість також може служити причиною викривлення хребта, а також появи постійних болів в ногах і спині, що заважають нормально жити. Подальший розвиток плоскостопості загрожує не тільки клишоногість, а навіть кульгавістю.
Наявність енергетичних точок, розташованих на ступнях, дозволяє деяких фахівцям стверджувати, що причинами багатьох хвороб є не нерви, як думають багато хто, а саме плоскостопість.
Це і змушує багатьох лікарів наполягати на тому, що плоскостопість необхідно лікувати. Незважаючи на всю тривалість і складність процесу лікування плоскостопості, позбутися його можна, якщо якомога швидше зайнятися цим. Пам’ятайте, що плоскостопість не пройде само по собі, а чим більше ви запустите хвороба, тим дорожче і важче обійдеться вам лікування.
Для лікування плоскостопості застосовують фізіотерапевтичні методи, спеціальну фізкультуру і масаж. Також ефективним буде використання спеціальних методик, спрямованих на зміцнення м’язів стоп і поліпшення кровообігу в них.
У разі виявлення захворювань, що є наслідком плоскостопості, ортопед може призначити спеціальні процедури масажу або гімнастику, за допомогою яких ви зможете відновити своє здоров’я.
Також людям, що страждають плоскостопістю, рекомендується до носіння спеціальне взуття, виготовлена з натуральних матеріалів та ідеально підходить за розміром. Вона повинна мати невеликий каблук і досить гнучку підошву. Також фахівцем для пацієнта повинні бути підібрані індивідуальні устілки-супінатори. Такі устілки є справжнім лікувальним засобом і повинні призначатися тільки лікарем.

Профілактика плоскостопості у дітей

Плоска стопа може бути вродженою, а може й утворитися в процесі життя людини. При плоскостопості порушується нормальна функція як самої стопи, так і всієї опорно-рухової системи. Тому надзвичайно важливо вчасно виявити плоскостопість у період росту й розвитку опорно-рухового апарата, щоб правильно організованими лікувально-профілактичними заходами протидіяти подальшому розвитку деформації й закріпити досягнутий терапевтичний ефект. Форма стопи має прямий зв'язок з поставою дитини. Майже у всіх дітей із плоскою стопою буває й неправильна постава. На перший погляд, між цими явищами немає ніякого зв'язку. А тим часом в 60-70% досліджуваних дітей саме плоскостопість є причиною скривлення хребта й інших серйозних порушень постави. Навіть невелике відхилення від норми форми стопи може серйозно погіршити фізичний розвиток дитини. Динамічні можливості плоских стоп обмежені, обсяг рухів у суглобах мінімальний, а значний нахил стопи убік викликає сильний біль. Діти з таким недоліком не можуть довго стояти, швидко утомлюються, скаржаться на болі в ногах і стегнах.

Як же довідатися, є чи у вашої дитини плоскостопість?

Попросите маляти походити босоніж по підлозі в різних напрямках, щоб ви могли побачити його ноги у всіх положеннях. Особливу увагу звернете на внутрішні краї стоп і ступінь їхнього ущільнення.
Зрідка плоскостопість буває вродженим, частіше воно здобувається з віком, виникає внаслідок ходьби після року життя в пінетках. От чому педіатри радять підклеювати до пінеток каблучки товщиною в один шар шкіри. Таке взуття зміцнює м'язи стопи, формує правильну поставу.

Виявити плоскостопість можна й так.

Ваткою або щіточкою, змоченої в розчині синьки, помастіть дитині ступні ніг, а потім поставте його на чистий аркуш паперу. Відбиток зрівняєте з малюнками. За допомогою таких відбитків ви зможете простежити й за ефективністю лікування.

Основний метод виправлення плоскостопості - лікувальні вправи.

Робити їх дитина може під доглядом матері. Розучити ж необхідний комплекс допоможе лікар.
1. Попеременное згинання й розгинання стопи сидячи.
2. Вертіння стіп.
3. Так звана гойдалка. Поперемінно дитина піднімається на пальцях і опускається на п'яти.
4. Ходьба тільки на пальцях.
5. Покладете на підлогу гімнастичний ціпок. Ходьба по ній дуже корисна.
6. Напівприсідання на пальцях.
7. Присідання на гімнастичному ціпку.
8. А ця вправа буде нагадувати дитині зиму. 1-3 хвилини пускай він ходить на пальцях, як на лижах.
9. Для гімнастики будуть потрібні й два м'ячі. Маленький дуже корисно 1-3 хвилини качати пальцями ніг. На великий (так званий медицинбол) дитина повинен стати й небагато побалансировать. А потім нехай спробує зробити, не сходячи з м'яча, кілька присідань.
10. Підскіки на пальцях.
11. Купите гімнастичний обруч. Нехай дитина навчиться катати його пальцями ніг.
12. Піднімання різних предметів пальцями ніг.
Існують також вправи, що не вимагають спеціального устаткування, але лікувальний ефект їх величезний. Використайте для цього погожий літній день. Насамперед, нехай дитина ходить якнайбільше босоніж. По-друге, не бійтеся, якщо після теплого дощику дитина небагато помісить бруд і побігає по калюжах.
И ще одне зауваження. Не обов'язково виконувати всі вправи на одному занятті. Починати тренування можна з п'яти-шести вправ, а через 10 -15 днів поступово додавати по одній вправі.
Через 3-4 хвилини дайте дитині можливість відпочити. Весь урок повинен тривати 15-20 хвилин. Виконання вправ двічі в день принесе бажаний ефект. Уже через місяц-півтора дитин відчує себе краще.
Кiлькiсть переглядiв: 1234

Коментарi

  • Марічка

    2014-11-08 17:33:46

    Ми, щоб запобігти плоскостопості, купуємо дитяче ортопедичне взуття Шалунішка. Зі слів виробника, його розробку контролюють лікарі - ортопеди. Більше інформацію про фірму Шалунішка можна прочитати на сайті http://babyclab.com/...