Гельмінтози.

Гельмінтози — широко розповсюджені захворювання людини і різних видів тварин викликані паразитичними черв`яками. Вони відіграють значну роль у виникненні різноманітних за характером проявів і важкості перебігу патологічних реакцій різних органів і тканин організму господаря, а саме:

механічне пошкодження органів і систем паразитами;

алергізація організму, викликана продуктами обміну і розпаду гельмінтів, а також їх личинками;

токсичне обтяження;

дефіцитні стани, так як паразити пожирають речовини, білки, мінерали з наших резервів;

на фоні гельмінтозу загострюються різноманітні хронічні проблеми організму, а також активізуються патогенні та умовно патогенні мікрофлори та грибки.

Глисти поділяються на III класи:

Нематоди - круглі гельмінти, аскариди, гострики, власоголовці, анкілостоми, і т.д. Круглі глисти найчастіше зустрічаються.

Цестодистіжкові гельмінти, свинячий ціп`як, бичий ціп`як, ехінокок, карликовий ціп`як.

Трематоди — сисуни — опісторхії, клонорхії, фасциоли.

Ще гельмінти можна поділити на три основні групи залежно від джерела інвазії, шляхів зараження і факторів передачі:

Геогельмінтози — інвазії, збудники яких розвиваються без участі проміжного господаря в навколишньому середовищі і передаються людині через елементи цього середовища — воду, землю, плоди і т. д. Приклад: аскаридоз, стронгілоідоз, трихоцефальоз.

Біогельмінтози — інвазії, збудники яких розвиваються при участі проміжних господарів і передаються людині через їх тканини та інші фактори передачі: епісторхоз, клонорхоз, дифілобатріоз, теніоз та інші.

Контагіозні гельмінтози — інвазії, збудники яких можуть передаватися безпосередньо від однієї людини до іншої без участі проміжного господаря: гіменоліпідоз, ентеробіоз, в деяких випадках стронгілоідоз і цистоцеркоз.

Беручи до уваги особливості дитячого віку (часто ігри на природі, контакти з тваринами, недотримання гігієни) ця категорія досить часто хворіє гельмінтозами. В дитячому віці гельмінтози становлять особливу небезпеку для здоров'я.

Профілактика гельмінтозів у дітей

Закінчилося літо. Багато дітей провели його на свіжому повітрі в лісі, на дачах, у спекотних південних країнах – купалися у водоймах, активно спілкувалися з домашніми тваринами, їли дари садів і городів, гралися в піску. Незважаючи на всі радості відпускного сезону, не треба забувати, що літо і тепла осінь – сприятлива пора не тільки для людей, а й для всього живого навколо, у тому числі для паразитів.

Перед сезоном підвищеної захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції варто згадати про глистяні інвазії або гельмінтози. Адже глисти не лише “об’їдають” господаря, вони ще й зумовлюють порушення імунітету. Інвазованій паразитами дитині важче буде справитися з навалою вірусів в холодну пору року. Крім того, у малюка часто знижується апетит, з’являється: алергія, порушується травлення, трапляються нервові розлади. Частіше у дітей наявність глистяної інвазії проявляється блідостю шкірних покривів, особливо обличчя, появою темних кіл під очима, порушенням апетиту, іноді періодичної нудотою, блюванням, болем в животі невизначеного характеру, частіше в ділянці пупка тощо. Уражені гельмінтами діти вередливі та плаксиві, перебірливі у харчуванні.

Звичайно, природа все передбачила, вона підготувала організм людини до зустрічі з незваними «окупантами», створюючи проти них кілька захисних бар’єрів. Коли ж організм ослаблений, особливо після важкої хвороби або потужної лікарської терапії, всі ці природні перешкоди, на жаль, втрачають свою силу і в потрібний момент не допомагають – глисти потрапляють в кишечник або інші органи людини і благополучно розвиваються в статевозрілих особин.

Загальновідомо, що глистяні інвазії – перш за все дитяча проблема. Адже у дітей захисні бар’єри організму ще не сформувалися, до того ж малюк активно освоює світ, йому неодмінно хочеться спробувати кожен предмет на смак – він тягне до рота все, що трапляється на шляху. Саме діти найчастіше не тільки хворіють самі, але і заражають інших членів сім’ї.

У дітей найчастіше паразитують круглі черв’яки – аскариди, гострики і волосоголовці.

При ентеробіозі (його викликають гострики) вночі свербіж в області заднього проходу та промежини настільки сильно виражений, що дитина прокидається і плаче. Як правило, такі діти сплять дуже неспокійно, часто скрегочуть зубами. Дитина зазвичай розчісує сверблячі місця, і яйця гельмінтів потрапляють під нігті, на постільні речі та білизну, можуть розповсюджуватися по квартирі. Це створює умови для повторного самозараження дитини і зараження оточуючих.

При аскаридозі (його викликають аскариди) через особливості міграції паразита в організмі може початися сильний нападоподібний кашель. Часто з’являється висипання на шкірі. Аскаридоз при паразитування великої кількості гельмінтів може ускладнитися кишковою непрохідністю, механічною жовтяницею, панкреатитом. У важких випадках розвиваються порушення з боку нервової системи: з’являються тривалі головні болі, запаморочення. Можуть виникнути нав’язливі рухи, так звані тики – миготіння, шмигання носом, посмикування плечима та ін.

При трихоцефальозі (ураженням волосоголовцем): випадки інтенсивної інвазії можуть супроводжуватися геморагічним колітом, а у маленьких дітей іноді виникає випадання прямої кишки; Взагалі, клінічні ознаки захворювання залежать від виду глистів, їхньої кількості та місцезнаходження в організмі.

При токсокарозі інвазія виражається болем в животі, кашлем, неврологічними порушеннями, ураженням очей. Переносниками цього виду глистів є перш за все собаки.

При підозрі на глистяну інвазію треба звернутися до лікаря. Діагноз очевидний при безпосередньому виявленні гельмінтів в калі. Можна здати звичайні аналіз калу на яйця глистів або зішкріб на ентеробіоз, а також провести дослідження крові в санітарно-епідеміологічної станції або спеціалізованій лабораторії. Вважається, що аналіз калу не завжди є показовим. Тому його часто доводиться здавати кілька разів. Є таке спостереження: під час повного місяця активність деяких гельмінтів зростає і підвищується ймовірність виявити їх у калі.

Захиститися від зараження яйцями чи личинками гельмінтів людина може, дотримуючись елементарних правил гігієни. Якщо мити з милом руки перед кожним вживанням їжі, після гри з кішкою чи собакою, відвідування туалету, то ефект захисту буде досить високим. Також потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді; піддавати необхідній термічній обробці рибу та м’ясо. Не можна пити сиру воду, особливо з відкритих водойм. Діти повинні спати на окремих ліжках, привчіть їх підмиватися перед сном. Якщо у дитини виявлені глисти, на ніч надягайте їй трусики, які щільно сидять і коротко обстригайте нігті. Якщо ви живете на дачі, намагайтеся правильно обладнати туалети, фекалії необхідно знезаражувати. Проведіть профілактику і лікування гельмінтозів у ваших домашніх тварин.

Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д та А. Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету. Вона знижує ймовірність зараження гельмінтами, перешкоджає міграції паразитів по організму та досягненню ними статевозрілої стадії, скорочує тривалість їхнього життя в організмі.

Та таких заходів профілактики іноді буває замало. Для лікування гельмінтозів люди здавна застосовували засоби народної медицини. Добре відомі протиглистною властивістю багатьох рослин – цибулі, часнику, гарбуза і гарбузового насіння, волоського горіха, гранату, звіробою, полину, пижма, чебрецю, чоловічої папороті. Рекомендується якомога більше їсти моркви, пити морквяного соку. Сучасна медицина володіє достатніми можливостями лікування глистяних інвазій на всіх стадіях паразитування черв’яків. І звичайно, чим раніше розпочато лікування, тим краще. Лікування і медикаментозну профілактику глистяної інвазії слід проводити за призначенням лікаря, адже для того, щоб лікування було ефективним, треба не тільки знищити паразитів, але і нівелювати наслідки їхньої діяльності – алергізацію, анемію, дискінезію жовчовивідних шляхів і т.д. Медикаментозну профілактику рекомендовано проводити дітям старше 2-х річного віку двічі на рік: восени, при перших заморозках, і навесні.

Кiлькiсть переглядiв: 6170

Коментарi

 • MichaelAffof

  2017-01-26 21:49:23

  Российский ФМ Проект [url=http://www.433175.ru]Радиолюбительский сайт...[/url] Один из наиболее популярных проектов для радиолюбителей России. Обновляемый сервис "Ретарнсляторы России" один из наиболее популярных сервисов проекта, имеет Android мобильную версию и позволяет вам узнавать о ближайших укв ретрансляторах вашег орегиона даже не входя в интернет....

 • KennethDam

  2017-01-26 21:31:09

  А еще варианты? Вообщем забавно. [url=http://www.valcleytonviana.com.br/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=179519]здесь[/url] Предлагаю Вам зайти на сайт, с огромным количеством информации по интересующей Вас теме. Для себя я нашел много интересного. [url=http://www.grafomarketing.co.rs/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=31456]здесь[/url] Эта отличная идея придется как раз кстати [url=http://www.password.mk/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=203778]здесь[/url] Что же ему в конце концов надо? [url=http://www...

 • RomanStync

  2017-01-26 21:09:26

  Минут десять анализировал содержимое инета, вдруг к своему восторгу заметил крутой ресурс. Вот гляньте: [url=https://kapli.kiev.ua/oborudovanie-dla-avtomaticheskogo-poliva/]автоматические системы полива[/url] . Для меня данный веб-сайт оказался очень привлекательным. До встречи!...

 • Jeffreybeell

  2017-01-26 19:58:14

  We really want our customers to be completely satisfied with all of the work that we do, so if you want to hire a professional to work on your assignment, than place an order at our website or call us at our toll-free number.Once the major points of original research papers are understood, an outline is written.Our writers may use sources from the Internet, such as analytical articles, codes, news lines, laws and textbooks and the libraries, available in an easy access.Thank you very much for timely...

 • Staslal

  2017-01-26 14:38:30

  Прошлым вечером исследовал материалы сети интернет, и неожиданно к своему восторгу открыл четкий сайт. Я про него: [url=http://orlov-tkachuk.com.ua]купить шторы киев[/url] . Для моих близких данный сайт показался очень полезным. Всего хорошего!...

 • Sergeyexora

  2017-01-26 13:06:33

  Прошлым вечером смотрел содержимое интернет, случайно к своему восторгу открыл интересный веб-сайт. Смотрите: [url=http://tondach.net.ua/14-vorota]автоматические ворота цена[/url] . Для нас данный ресурс оказался довольно неплохим. Успехов всем!...

 • Alikaneelp

  2017-01-26 10:29:58

  Здрасьте! Нуждаюсь в вашей помощи. Запостите годный источник для загрузки [url=http://yolmaran.w-inzone.net/]дров на mac[/url]. Ищу архаичные версии, на популярных порталах полный ноль. Может есть приватная подборка? Регулярно проверяю на новые драйвера В интернетах стало все сложнее что нибудь скачать. Благодарю!...

 • Siftenuefup

  2017-01-26 09:59:23

  нашел недавно [url=http://go-hack.ru/video/13-vzlom-novoy-igrovoy-pristavki-ps-vita.html]получить доступ[/url] Если Вам необходим вскрытие архивов социалок, а также Вы задавались вопросами – как вскрыть элетронные ящики, используя различные уязвимости, то на данном портале Вы найдете самую подробную инфу. [b]А так же глянул - [/b] видео обзор [url=https://www.youtube.com/watch?v=YftQuQILeUo]куча видео на YouTube[/url] [url=https://www.youtube.com/watch?v=YftQuQILeUo][img]http://i.ytimg.com/vi/YftQuQILeUo/hqdefault...

 • RomanUrirm

  2017-01-26 09:21:32

  Три дня назад разглядывал материалы инета, вдруг к своему восторгу заметил поучительный вебсайт. Смотрите: [url=http://www.umeluieruki.ru/]умелые руки[/url] . Для нас вышеуказанный веб-сайт произвел радостное впечатление. Удачи!...

 • BeneTurne

  2017-01-26 09:18:41

  [color=green][size=16]Однако, прибегая к помощи IT-аутсорсинг, переживать за сохранность информации, ровно, как и за качественное обслуживание компьютеров, совсем не стоит. Так как компаниям, предоставляющим услуги абонентского обслуживания компьютеров (услуги ИТ - аутсорсинг) намного дороже собственная репутация и преуспевание клиентов. К тому же IT-аутсорсинг имеет ряд преимуществ и наиболее важными из них являются[/size][/color] Обслуживание и ремонт компьютеров - комплекс работ, направленный не только на поддержание компьютеров, офисной техники и компьютерных сетей в технически исправном состоянии...